قالب وردپرس خرید قالب وردپرس فروشگاه قالب وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس

فروشگاه طب سنتی-خرید دیگ سنگی-خرید دیزی سنگی-خرید زعفران-خرید دمنوش

فروشگاه طب سنتی-خرید دیگ سنگی-خرید دیزی سنگی-خرید زعفران-خرید دمنوش

09011363601 - 09151246243 تمام روزهای هفته
فقط از طریق تلگرام

درمان گرمازدگی با استفاده از طب سنتی

درمان گرمازدگی با استفاده از طب سنتی

با توجه به نزدیک شدن فصل گرما، گرمازدگی برای اکثر افراد اتفاق می افتد و آن ها را دچار مشکل میکند و باید هرچه سریعتر شخص گرمازده برای درمان گرمازدگی خود کاری کند. نوشته ی زیر نکات مهم طب سنتی برای درمان گرمازدگی را به شما معرفی و تشریح میکند.

گرمازدگی چیست و درمان گرمازدگی چگونه است ؟

طب سنتی و درمان گرمازدگی

شربت سکنجبین :

هوای داغ تابستان بسیاری از مردم را دچار گرمازدگی می کند و متخصصان طب سنتی معتقدند که مصرف شربت سکنجبین برای درمان گرمازدگی این روزها خیلی مفید است. همچنین در مقاله درمان اعصاب و روان خواهید آموخت که سکنجبین می تواند به درمان بیماری های اعصاب و روان کمک شایانی کند.

زکریای رازی در خصوص درمان گرمازدگی گفته است:

نوشیدن شربت سکنجبین منافع بسیار دارد. یکی از خواص سکنجبین آن است که چون آن را با یخ خنک کرده و بنوشید، صفرا را می برد و از التهاب حرارت معده می کاهد، و آن چه بلغم در معده و روده ها باشد، دفع می کند.

اگر سکنجبین را با ریشه و تخم کاسنی مخلوط کرده و کمی گلاب به آن اضافه کنند، نوشابه ای پر سود و شگفت آور تولید می شود که برای درمان گرمازدگی بسیار مفید است.

به خصوص برای کسانی که جگر و معده ای گرم داشته و یا دچار گرفتگی معده شده اند و نیز برای کسانی که مبتلا به نفخ می باشند منافع زیاد دارد، اما برای مبتلایان به زخم معده و روده، مضر است.

شربت عناب و شکر :

برای رفع و درمان گرمازدگی، بهتر است عناب را در آب جوشانده و با کمی شکر به صورت خنک میل کنید. همچنین خوردنی های سرد و تر مانند گل بنفشه، خاکشیر، هندوانه و تخم خیارین (خیار، کدو، هندوانه و خربزه) نیز توصیه می شود. البته بهترین دارو برای رفع گرمازدگی دم کرده عناب و زرشک است که همراه با مقداری شکر میل می شود.

شربت خاکشیر یخ زده و شربت آب لیمو :

استفاده از خاکشیر یخ زده و شربت آب لیمو برای جلوگیری از گرمازدگی موثر است. برای جلوگیری از اسهال و تاثیر خنکی، خاکشیر باید به شکل یخ زده یا همراه خرده یخ مصرف شود، در غیر این صورت ملین و اسهال آور است.

با توجه به گرمی و آلودکی هوا، مصرف آب لیمو نیز به دلیل داشتن ویتامین سی که دارای خاصیت ضد عفونی کننده است توصیه می شود و نیاز است هر دو روز یک بار، یک عدد لیمو در آب مصرفی استفاده شود.

شربت تخم شربتی :

تخم شربت در حقیقت دانه ریحان است که به علت داشتن ترکیبات لعاب دار به صورت محلول در آب (شربت) استفاده می شود. لعاب این دانه ها پس از جذب آب، به صورت ژله ای در می آید که می تواند برای رفع عطش مورد استفاده قرار گیرد. تخم شربت در طب سنتی ایران، به عنوان رفع کننده التهابات دستگاه تناسلی و مجاری ادرار کاربرد بسیار داشته است.

شربت به لیمو :

به لیمو ، به صورت درختچه است که از برگ آن استفاده می شود. این گیاه از قدیم در طب سنتی ایران به عنوان آرام بخش، ضد تشنج ، ادرار آور، رفع کننده سرگیجه و تپش قلب مورد استفاده بوده و در حال حاضر نیز از آن استفاده می شود.

شربت هندوانه :

هندوانه، یک میوه تابستانی لطیف، آبدار، خنک کننده، آرام بخش و مسکن التهابات درونی است که اصولا برای رفع عطش در اوج گرمای تابستان مصرف می شود و مورد پسند بسیاری از مردم است. طبیعت هندوانه سرد و تر است و برای افراد گرم مزاج بسیار مطلوب است. مربای پوست هندوانه برای رفع حرارت بدن، رفع تشنگی و درمان گرمازدگی بسیار مفید است.

شربت گلاب :

برای درمان اشخاص گرمازده و درمان گرمازدگی ، بهترین روش خوراندن گلاب همراه با مقداری یخ است، به قدری که باعث استفراغ شده و صفرا را خارج نماید. نوشیدن گلاب خنک، گرمی درون را از بین می برد و بدن را تقویت می کند. بوییدن گلاب برای تقویت قلب و رفع بیهوشی و تقویت حواس باطنی مفید است.

نکات قابل ذکر جهت درمان گرمازدگی :

هنگام گرمازدگی، از گرفتن دوش آب سرد به جهت ایجاد شوک و درمان گرمازدگی ، از قرار گرفتن در معرض باد مستقیم کولر به دلیل ایجاد عفونت های تنفسی و از نوشیدن سریع مایعات بسیار سرد به جهت به هم خوردن وضعیت سیستم ایمنی و گوارشی بدن خودداری کنید.

با مالیدن حوله خنک به بدن فرد گرمازده، وی را به حالت طبیعی بازگردانید. میوه هایی مانند آلبالو، خیار و هندوانه نقش بسزایی در درمان گرمازدگی و تنظیم درجه حرارت بدن دارد.

از آنجا که فرد گرمازده اشتهای زیادی برای خوردن آب سرد و یخ دارد، باید وی را تشویق کرد تا به تدریج و آهسته مایعات را بنوشد تا معده وی دچار تحریک و درد نشود تا درمان گرمازدگی شخص به آسانی انجام شود و دچار اختلال نشود.

دمنوش

شربت سنتی

عرقیجات

محصولات ارگانیک

فروشگاه محصولات ارگانیک

عرقیات

داروهای گیاهی

فروشگاه دیزی سنگی

فروشگاه خاویار

در خبرنامه ما ثبت نام کنید و از آخرین محصولات و پیشنهادات مطلع گردید :