قالب وردپرس خرید قالب وردپرس فروشگاه قالب وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس

فروشگاه طب سنتی-خرید دیگ سنگی-خرید دیزی سنگی-خرید زعفران-خرید دمنوش

فروشگاه طب سنتی-خرید دیگ سنگی-خرید دیزی سنگی-خرید زعفران-خرید دمنوش

09011363601 - 09151246243 تمام روزهای هفته
فقط از طریق تلگرام

ملاقاتی با دیگ سنگی یا ديزی سنگی!!!

دیگ سنگی ، ديزی سنگی ، ظروف سنگی مشهد و خواص دیگ سنگی

دیگ سنگی ، فروشگاه دیزی سنگی ، فروشگاه دیزی آی آر-ارگانیک

ديزي سنگي, سنگ‌تراشي, قلمزني روی سنگ

سنگ تراشی و قلمزنی روی سنگ، يكي از صنايع و فنون كهن ايرانی است.

صنعتگران سنگ تراش از گذشته‌های دور با بهره گيری از بعضی ابزار و اشيا و اسباب خانه و وسايل آيينی و زينتی را می ساختند و استادان قلمزن بر روی آنها نقش می انداختند.

«سرپانتين» از جمله سنگ‌هايی است كه از آن به دليل ضربه پذير بودن و جنس نرم هم در ساخت اجسام تزيینی و هم ظروف استفاده میشود و چون در برابر آتش مقاوم است، به دليل پخت ملايم، غذا را لذيذتر می كند.

سرپانتین کلمه ای لاتینی و به معنای «ماری شكل» است ، چون روی سطح خارجی اين سنگ، لكه‌هايی شبيه پوست مار به چشم می خورد به این نام نامیده شده است.

سرپانتین هنوز هم سنگ اولیه ساخت دیگ‌های سنگی مشهد است.

راسته سنگتراش‌ها دیگ سنگی

از جمله صنایع دستی و سوغات شهر مشهد، قدمت آن به ۱۴ قرن می رسد همین دیگ سنگی است كه از سنگ «سرپانتین» ساخته می شود.

در قدیم، سنگ‌ها را با كلنگ و ديگر وسايل از كوهسنگی واقع در جنوب شرق مشهد تهیه و با گاری به شهر حمل می كردند و سنگ تراشان از آن با چكش و تيشه و دستگاه‌هاي ساده ديگ هركاره می ساختند.

بعدها با چرخ چاه از دهنه كوه، تا سی چهل متر پايين‌تر را حفر و سنگ ها را استخراج می كردند و به كارگاه های تراش سنگ كه بيشتر در بست بالا مستقر بودند انتقال مي‌دادند و سنگتراش‌ها در راسته خودشان كه جاي ويژه‌اي در بازار مشهد بود، با قلم بند و غيره ديگ‌ها را مي‌ساختند.

دیگ سنگی معمولا دو نوع هستند يا دیزی سنگی كه استوانه‌ای شكل است و معمولا يك نفره يا نهايتا دو نفره است يا هركاره كه در واقع قابلمه‌ سنگی هستند و می توان از آن‌ها برای تهیه غذای حتی ۱۲ نفر هم استفاده كرد.

در متون جغرافیای تاریخی خراسان، از حرفة سنگتراشی نوقان و حمل آن به ديگر شهرها نيز ياد شده است.

امروزه گرچه معادن سنگ هركاره، در مناطقي چون زنجان، سيستان، خوی ، كرمان ، ماكو، سبزوار، تربت حيدريه و بيرجند نيز وجود دارد ؛ اما گويا استخراج عمده و انبوه آن از معادن اطراف مشهد است كه به جمهوری آذربايجان، قرقیزستان، آلمان و ايتاليا هم صادر مي‌شود.

ديزی سنگی , دیگ سنگی ، سنگ‌تراشی, قلمزنی روی سنگ

سنگتراشی امروزی دیگ سنگی

صنعتگران امروزه ديگر آنقدرها از روش سنتی، برای تهیه ظروف و دیگ سنگی استفاده نمی كنند ، بلكه بيشتر تكنولوژی را برای سرعت در كار و ازدياد توليد به خدمت مي‌گيرند.

استخراج سنگ هركاره از معدن با كمك ديناميت انجام مي‌گيرد و قطعات بزرگ سنگ، به كمك پتك در اندازه‌هاي مورد لزوم قواره شده و به كارگاه‌ها انتقال مي‌يابد.

در گذشته به كمك تيشه و سوهان، ناهمواری ها پرداخت مي‌شد و از اسكنه براي خالي كردن درون سنگ بهره می گرفتند و با پرگار قطر دلخواه دهانه ظرف مورد نظر بر روی سنگ اوليه ترسيم و با سوهان بدنه ظرف صاف و صيقلی مي‌شد و با قلم فولادی كه اندازه های متفاوتي دارد، نقش‌ها و كتيبه های مورد نظر را بر بدنه ظرف حكاكی مي‌كردند.

اما حالا، دستگاه سنگتراش با نيروی برق كار مي‌كند و مانند دستگاه خراطي قادر است درون سنگ‌ها را به سرعت خالي كند و روية ظرف‌های سنگی را صيقل دهد.

ديزي سنگی

كارگاه‌های توليد آثار سنگی ، عمدتا در بخش مركزی شهر مشهد و نيز نقاط ييلاقی اطراف آن فعاليت دارند و توليدات آنها در مجاورت اين كارگاه‌ها و نمايشگاه‌ها و فروشگاه ها و نقاط پر رفت و آمد به زائران و مسافران عرضه می شود.

زائران امام رضا (ع) خريداران اصلی صنايع سنگی، هستند، اما گذشته از مشتريان داخلی ، اعراب حاشيه خليج فارس نيز در شمار مشتريان مشتاق ظروف و اشيای تزئينی دیگ سنگی شهر مشهد قرار دارند.

دمنوش

شربت سنتی

عرقیجات

محصولات ارگانیک

فروشگاه محصولات ارگانیک

عرقیات

داروهای گیاهی

فروشگاه دیزی سنگی

فروشگاه خاویار

در خبرنامه ما ثبت نام کنید و از آخرین محصولات و پیشنهادات مطلع گردید :