قالب وردپرس خرید قالب وردپرس فروشگاه قالب وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس

فروشگاه دیگ سنگی|خرید دیزی سنگی|ظرف سنگی|قابلمه سنگی

فروشگاه دیگ سنگی|خرید دیزی سنگی|ظرف سنگی|قابلمه سنگی

09151246243 00989011363601 تمام روزهای هفته (24/7)
Contact by Telegram or WhatsApp
تماس از طریق تلگرا م
Contact Us By WhatsApp & Telegram 09151246243 00989011363601

هرکاره سنگی

هنر سنگتراشی بر روی دیزی سنگی و دیگ سنگی در خراسان قدمت دیرینه ای دارد. از بررسی های باستان شناسی در اطراف مشهد و شهر توس ظروف سنتی به دست آمده که تعدد این ظروف، حکایت رواج حرفه سنگتراشی و اهمیت آن و کاربرد ظروف سنگی در زندگی روزمره مردم دارد.

با ما همراه باشید تا درباره ی دیگ سنگی مشهد و جنس این ظرف سنگی بیشتر بدانیم.

دیگ مشهد,دیزی اصفهان,ظروف سنگی,ظرف سنگی,خرید ظرف,خرید دیزی,دیزی شیراز,دیگ اصفهان,دیزی سنگی,دیزی مشهد,دیگ سنگی,دیزی تبریز,خرید دیگ,خرید اینترنتی,دیزی تهران,دیگ تهران,دیگ شیراز,

هرکاره،دیگ-سنگی،دیگ،سنگی،ظروف،ظروف-سنگی،دیزی،دیزی-سنگی،stone-pot،buy-stone-pot-2

هرکاره یا دیگ سنگی

هرکاره به ظرفی که از دل کوه سنگی کنده شده می گویند . در عیون الاخبار الرضا شیخ صدوق از اباصلت هروی یار نزدیک امام رضا (ع) نقل است: «حضرت رضا (ع) چون به روستای سناباد رسید به کوهی که مردم از سنگ آن برای تهیه غذای خود دیگ ها می ساختند تکیه داد و فرمود: «پروردگارا این کوه را برای مردم نافع قرار بده و برکت را در آن و ظرف هایی که از آن تهیه می کنند زیاد فرما.» سپس دستور داد، تا از آن کوه ظرف هایی برای حضرتش تهیه کردند حضرت رضا (ع) دستور می دادند در همان ظرف های سنگی برایشان غذا درست کنند از آن پس مردم به تشویق آن حضرت از همان کوه ظرف هایی تهیه کردند که برکت ویژه ای نصیب آن شده بود.

ظروف سنگی,ظرف سنگی,خرید ظرف,خرید دیزی,دیزی شیراز,دیگ مشهد,دیزی تبریز,خرید دیگ,خرید اینترنتی,دیزی تهران,دیگ تهران,دیگ شیراز,دیزی اصفهان,دیگ اصفهان,دیزی سنگی,دیزی مشهد,دیگ سنگی,

دیزی سنگی سوغات مشهد است

از دوره امام رضا تا دوره های کنونی مردم مشهد از برکت کوه سنگی که تکیه گاه شهر است دیگ هایی می سازند و با وجود هجوم ظروف تفلون ، لعابی و پیرکس به شهرها برخی از خانواده ها ترجیح می دهند آبگوشت و یا حتی برخی از خورش ها را در این ظروف که موسوم به هرکاره است، تهیه کنند.

هنر سنگتراشی در خراسان سابقه دیرینه ای دارد. از بررسی های باستان شناسی در اطراف مشهد و توس ظروف سنگی به دست آمده که تعدد این ظروف ، حکایت رواج حرفه سنگتراشی و اهمیت آن و کاربرد ظروف سنگی در زندگی روزمره مردم دارد.

به طوری که پس از زعفران و مهر و تسبیح و زرشک ، دیگ های کوچک سنگی مهمترین سوغات شهر مشهد که به زیارت مرقد مطهر امام رضا می آیند، است.

هرکاره،دیگ-سنگی،دیگ،سنگی،ظروف،ظروف-سنگی،دیزی،دیزی-سنگی،stone-pot،buy-stone-pot-2

دیزی شیراز,دیگ شیراز,دیزی اصفهان,دیگ اصفهان,دیزی سنگی,دیزی مشهد,دیگ مشهد,دیزی تبریز,خرید دیگ,خرید اینترنتی,دیزی تهران,دیگ تهران,دیگ سنگی,ظروف سنگی,ظرف سنگی,خرید ظرف,خرید دیزی,

نوشته هایی از خواص ظرف سنگی در تاریخ

نخستین منبع مکتوب در مورد ظروف سنگی در مشهد عیون الاخبار شیخ صدوق است که حکایتی از امام رضا (ع) در ارتباط با این ظروف نقل می کند. پس از آن نیز کتب تاریخی و جغرافیایی قدیمی مانند حدود العالم و احسن التقاسیم مقدسی، آثارالبلاد قزوینی و جغرافیایی تاریخی حافظ آبرو و حتی فردوسی در شاهنامه رواج حرفه سنگ تراشی در نوقان – از توابع مشهد – دیگ سنگی خاص آن منطقه یاد شده است.

قزوینی در آثار البلاد درخصوص تعبیر اهالی نوقان در سنگ تراشی می نویسد: «همان طور که خدا آهن را در دست داوود چون موم نرم کرد، سنگ ها را هم در دست توسیان نرمش پذیر ساخت.

همه این منابع متفق القولند که این ظروف از سنگ خاصی به نام هرکاره ساخته می شد. سنگی که یکی از بزرگترین منابع آن «یعنی کوه سنگی» در کنار شهر مشهد قرار دارد. پیوند نام این سنگ با ظروف سنگی آنچنان زیاد بود که چنانچه الان نیز در مشهد متداول است. به دیگ هرکاره یا به گویش محلی (هرکره Harkara) می گفتند.

فردوسی در شعری می گوید: بیامد زن از خانه با شوی گفت/که هر کاره و آتش آر از نهفت

دیگ اصفهان,دیزی سنگی,دیزی مشهد,دیزی شیراز,دیگ شیراز,دیزی اصفهان,دیگ مشهد,دیگ سنگی,ظروف سنگی,ظرف سنگی,خرید ظرف,خرید دیزی,دیزی تبریز,خرید دیگ,خرید اینترنتی,دیزی تهران,دیگ تهران,

هرکاره،دیگ-سنگی،دیگ،سنگی،ظروف،ظروف-سنگی،دیزی،دیزی-سنگی،stone-pot،buy-stone-pot-2

جنس دیزی سنگی

سنگ هر کاره گونه ای از سنگ های دگرگونی است که «تالیشیست Taleshiste» نامیده می شوند. این سنگ در ضمن این که حرارت های زیاد را تحمل می کند با ناخن خط برمی دارد و چون خوب شکل می گیرد از آن جهت ساختن دیگ و ابزار و وسایل تزیینی استفاده می کنند.

به سنگ هرکاره «سنگ دیگ » نیز گفته می شود.

معادن این سنگ خاص در مناطقی چون زنجان، سیستان، کرمان، خوی، ماکو، سبزوار، تربت حیدریه و بیرجند یافت می شود اما استخراج عمده و انبوه آن از معادن اطراف مشهد مقدس است.

این سنگ ها پس از استخراج از معدن در کارگاه به کمک ابزاری چون تیشه، سوهان، پرگار و اسکنه پرداخت می شدند. سنگ تراش به کمک تیشه ناهمواری های سنگ را می تراشید و از اسکنه جهت خالی کردن درون سنگ بهره می برد و پس از پایان کتیبه های موردنظر را روی ظرف حکاکی می کرد.

امروز با وجود تکنولوژی های جدید این کارها با دستگاه سنگ تراشی انجام می شود که هم سهولت کار را به دنبال دارد و هم سرعت ساخت ظروف را بالا می برد.

هرکاره،دیگ-سنگی،دیگ،سنگی،ظروف،ظروف-سنگی،دیزی،دیزی-سنگی،stone-pot،buy-stone-pot-2

دیزی شیراز,دیگ شیراز,دیزی اصفهان,دیگ اصفهان,دیزی سنگی,خرید دیزی,دیزی تبریز,خرید دیگ,خرید اینترنتی,دیزی تهران,دیگ تهران,دیزی مشهد,دیگ مشهد,دیگ سنگی,ظروف سنگی,ظرف سنگی,خرید ظرف,

مهم ترین وسیله ای که از گذشته تا امروز ساخته می شد دیگ های سنگی بوده است. این دیگ ها در اندازه های مختلف و در رنگ های خاکستری به رنگ اصلی سنگ و طرح ها و نقش های مشکی است. در داخل برخی از دیگ های هرکاره که بیشتر مخصوص پخت خورش بود دیواره هایی تعبیه می شود که داخل ظرف را به دو یا چهار قسمت تقسیم می کرد. در گذشته که زنان مشهدی هنگامی که می خواستند ۲ یا چند نوع خورش پخت کنند در این ظروف می پختند.

علاوه بر دیگ پخت غذا اشیا دیگری مانند وسایل آشپزخانه مثل دیزی ، قندان ، قلیان ، هاون ، آجیل خوری ، گلدان و اشیا تزیینی مانند قاب عکس، آیینه شمایل، پلاک دیوار کوب و … از این سنگ ساخته می شود.

در حال حاضر این هنر در رقابت با هجوم ظروف جدید و مدرن ظروف سنگی بیشتر جنبه تزیینی پیدا کرده است و کمتر کسی حاضر است طعم خوش غذا را در هرکاره های مشهدی بچشد. اما کارگاه های تولید آثار سنگی عمدتا در بخش های مرکزی شهر و نقاط ییلاقی وجود دارد. مهمترین خریداران این آثار که امروز بیشتر ماشینی شدند و لطف ظروف ناهموار دست ساز را ندارند زائران بخصوص یزدی ها هستند.

امروزه ظروف سنگی که روزی برای پخت خوراک مردم به کار می رفت جزیی از تزیین خانه ها به کار می رود و بسیاری از مردم فراموش کردند که طعم غذا در ظروف هر کاره کوه سنگی مشهد چقدر دلپذیر است

ظروف سنگی,ظرف سنگی,خرید ظرف,دیزی تبریز,دیزی شیراز,دیگ شیراز,دیزی اصفهان,دیگ اصفهان,دیزی سنگی,خرید دیزی,دیگ سنگی,خرید دیگ,خرید اینترنتی,دیزی تهران,دیگ تهران,دیزی مشهد,دیگ مشهد,

هرکاره،دیگ-سنگی،دیگ،سنگی،ظروف،ظروف-سنگی،دیزی،دیزی-سنگی،stone-pot،buy-stone-pot-2

دستورات لازم جهت استفاده از دیگ سنگی

ظروف آلومینیومی عامل بروز آلزایمر و پوکی استخوان می‌باشند و عامل ایجاد زخم معده، کولیت، خشکی دهان، یبوست و تغییر رنگ زبان می‌شوند.

در مقابل این ظروف مضر، استفاده از ظروف مسی باعث آزاد شدن یون مس در بدن می‌شود که روزانه ۶۰۰ میلیارد یون مس برای ایجاد طراوت و نشاط در بدن مورد نیاز است.

ظروف سنگی نیز علاوه بر اینکه باعث می‌شوند آب غذا کم نشود با آزاد شدن املاح مفید موجود در سنگ به مرور زمان و به تدریج در غذا هم مواد مورد نیاز بدن را تامین می‌کند و هم باعث خوش طعم شدن فوق‌العاده غذا می‌شود.

از ظروف سنگی که به نام‌های دیزی سنگی و هرکاره نیز شهرت دارد می‌توان برای طبخ آبگوشت ، اشکنه، خورشت و سایر غذاهای مایع استفاده نمود.

هیچگاه در دیزی سنگی ، برنج و یا سرخ کردنی طبخ نکنید و دقت کنید هیچگاه آب غذا خشک نشود برای استفاده بار اول و مقاوم کردن ظرف می‌توان این اقدامات را انجام داد.

  • ظرف را شسته و ۲۵۰ گرم دنبه چرخ کرده گوسفند را همراه ۲ لیتر آب داخل آن ریخته و ۴ ساعت بروی شعله پخش کن یا توری حرارت ملایم ببیند و سپس اجاق را خاموش کرده و صبر نمائید تا ظرف کاملا خنک شود، سپس ظرف را تمیز و خشک نمائید.
  • می‌توان داخل و بیرون ظرف را با روغن سالم چرب کرده و مدتی در آفتاب قرار دهید.
  • نیز می‌توان آب و شیر را در ظرف سنگی ریخته و ۳ ساعت جوشاند.
  • جهت عمر طولانی‌تر ظرف هیچگاه ظرف را در ۳ ساعت حرارت مستقیم شعله قرار ندهید و از شعله پخش کن(توری) استفاده کنید.
  • در صورتی که به دلیل بی‌احتیاطی ظرف ترک برداشت، کمی سفیده تخم مرغ به همراه پودر خاک همین سنگ یا آهک را ترکیب کرده و مانند ملات درزگیری نمائید.

هرکاره،دیگ-سنگی،دیگ،سنگی،ظروف،ظروف-سنگی،دیزی،دیزی-سنگی،stone-pot،buy-stone-pot-2

دیزی سنگی,خرید دیزی,دیگ سنگی,خرید دیگ,خرید اینترنتی,دیزی تهران,دیگ تهران,دیزی مشهد,دیگ مشهد,ظروف سنگی,ظرف سنگی,خرید ظرف,دیزی تبریز,دیزی شیراز,دیگ شیراز,دیزی اصفهان,دیگ اصفهان,

خصوصیات سنگ هرکاره :

سنگ هـرکاره گونه‌ای از سنگ‌های دگرگونی است که «تالیشیست» نامیده می شوند. سنگ هرکاره در ضمن این که حرارت‌های زیاد را متحمل می شود، با ناخن خط برمی دارد و چون خوب شکل می گیرد، از آن جهت ساختن دیگ و ابزار و وسایل تزیینی استفاده می‌کنند.معـادن این سنگ خاص در مناطقـی چـون زنجان، سیستان، کرمان، خوی، ماکو، سبزوار، تربت حیدریه و بیرجند یافت می‌شود، اما استخراج عمده و انبوه آن از معادن اطراف مشهد مقدس است.در سایر مناطق، به جز سنگ مشهد ، با توجه به سختی بیش از اندازه سنگ و عدم شکل‌پذیری، امکان تولید انبوه و باکیفیت محصولات سنگی وجود ندارد.

این سنگ‌ها پس از استخراج از معدن در کارگاه به کمک ابزاری چون تیشه، سوهان، پرگار و اسکنه پرداخت می‌شوند.

امروزه با وجود تکنولوژی‌های جدید این کارها با دستگاه پشرفته سنگ تراشی انجام می‌شود که هم سهولت کار را به دنبال دارد و هم سرعت ساخت ظروف را بالا می‌برد و هم باعث ظرافت کار و یکنواختی در تولید محصولات می‌شود.

دیزی تهران,دیگ تهران,دیگ شیراز,دیگ مشهد,دیگ اصفهان,دیزی سنگی,دیزی اصفهان,ظروف سنگی,دیزی شیراز,دیزی مشهد,ظرف سنگی,خرید ظرف,خرید دیزی,دیگ سنگی,دیزی تبریز,خرید دیگ,خرید اینترنتی,

هرکاره،دیگ-سنگی،دیگ،سنگی،ظروف،ظروف-سنگی،دیزی،دیزی-سنگی،stone-pot،buy-stone-pot-2

چرا دیگ سنگی مشهد را استفاده کنیم؟

طبق بررسی کارشناسان غذایی، تغییر حالت سلولی موادغذایی می‌بایست در زمان طولانی انجام گیرد که این ظروف به دلیل جنسیت منحصر به فرد خود با کمترین انرژی مورد نیاز حرارت را جذب و به تدریج در زمان طولانی مواد غذایی را آماده سازی می‌کند.لذا این امر از تبخیر سریع جلوگیری و حفظ املاح و موادمعدنی موجود در موادغذایی می‌گردد.

طبق بررسی زمین شناسان به دلیل وجود آهن در سنگ هرکاره این سنگ دارای خاصیت مغناطیسی می‌باشد که باعث تامین آهن مورد نیاز بدن می‌گردد.

امروزه با وجود ظروف جدید و صنعتی به آشپزخانه‌ها، بسیاری از مردم فراموش کرده‌اند که طعم غذا در ظروف هرکاره کوهسنگی مشهد چقدر دلپذیر است.

دیگر خواص دیزی سنگی را در آی آر ارگانیک بخوانید

«فروشگاه اینترنتی آی آر-ارگانیک » با بهره‌گیری از توان استادان سنگ‌تراش، در تلاش است تا این ظروف را به داخل سفره‌های ایرانیان بیاورد.

دیزی شیراز,دیزی مشهد,ظرف سنگی,خرید دیگ,خرید اینترنتی,دیزی تهران,دیگ تهران,خرید ظرف,خرید دیزی,دیگ سنگی,دیزی تبریز,دیگ شیراز,دیگ مشهد,دیگ اصفهان,دیزی سنگی,دیزی اصفهان,ظروف سنگی,

هرکاره،دیگ-سنگی،دیگ،سنگی،ظروف،ظروف-سنگی،دیزی،دیزی-سنگی،stone-pot،buy-stone-pot-2

خرید ظرف سنگی,خرید دیگ سنگی,خرید هرکاره سنگی,خرید دیزی سنگی,خرید دیگچه سنگی

جهت خرید کلیک کنید: خرید ظرف سنگی,خرید دیگ سنگی,خرید هرکاره سنگی,خرید دیزی سنگی,خرید دیگچه سنگی

در خبرنامه ما ثبت نام کنید و از آخرین محصولات و پیشنهادات مطلع گردید :

فروشگاه دیزی سنگی کوهسنگی مشهد

فروشگاه دیزی سنگی سوغات مشهد. بررسی، انتخاب، مشاوره قبل از خرید دیگ سنگی به صورت آنلاین

دیزی سنگی و دیگ سنگی کوهسنگی سوغات مشهد ظرف سنگی ظروف آشپزی,قابلمه سنگی,دیزی اصفهان,ظرف آشپزی,دیزی تبریز,دیزی شیراز,ظروف سنتی,دیزی تهران,کوهسنگی,ظروف سالم,

دیزی سنگی و دیگ سنگی کوهسنگی سوغات مشهد ظرف سنگی ظروف آشپزی,قابلمه سنگی,دیزی اصفهان,ظرف آشپزی,دیزی تبریز,دیزی شیراز,ظروف سنتی,دیزی تهران,کوهسنگی,تولیدی دیگ سنگی,تولیدی دیزی سنگی,تولیدی ظرف سنگی,تولیدی دیگچه سنگی,تولیدی هرکاره سنگی,تولیدی کوهسنگی,تولیدی دیگ سنگی کوهسنگی,تولیدی دیزی سنگی کوهسنگی,کارگاه تولیدی دیگ سنگی,کارگاه تولیدی دیزی سنگی,کارگاه تولیدی ظرف سنگی,کارگاه تولیدی دیگچه سنگی,کارگاه تولیدی هرکاره سنگی,کارگاه تولیدی کوهسنگی,کارگاه تولیدی دیگ سنگی کوهسنگی,کارگاه تولیدی دیزی سنگی کوهسنگی,کارگاه ظروف سالم,ظروف سالم,

آی آر ارگانیک بزرگترین فروشگاه دیگ سنگی سوغات مشهد در کشور، با گستره‌ای از ظروف سنگی کوهسنگی، دیزی سنگی کوهسنگی، تزیینات سنگی کوهسنگی، دکوری سنگی کوهسنگی و… برای تمام اقشار جامعه و با هر تعداد اعضاء خانواده، برای مشتریان خود «تجربه‌ی لذت‌بخش یک خرید اینترنتی ظرف سنگی» را تداعی می‌کند.

«ارسال سریع»، «ضمانت بهترین قیمت»، «مشاوره پیش از خرید ظروف سنگی کوهسنگی سوغات مشهد از طریق تماس، پیامک یا فضای مجازی» و «تضمین اصل بودن کالا» چهار اصل اولیه است که فروشگاه ظرف سنگی آی آر ارگانیک از نخستین روز تاسیس سعی کرده به آن پایبند باشد و با رعایت این چهار اصل، همواره، حوزه‌های تازه‌ای را در فروش دیزی و خدمات، به دایره‌ی فعالیت خود افزوده است.

گستره‌ای به وسعت ظروف سنگی آشپزخانه شما.

آی آر ارگانیک به عنوان بزرگترین فروشگاه اینترنتی دیگ سنگی کوهسنگی مشهد، ضمن اطمینان دادن اصالت تمامی کالاها، به شما اطمینان می‌دهد با قیمتی مناسب، محصولی باکیفیت از سوغات مشهد خریداری کنید. این فروشگاه توانسته با حذف واسطه، محصولات خود را مستقیم از کارگاه تولیدی دیگ سنگی / تولیدی دیزی سنگی به دست مصرف کننده برساند.

ظرف سنگی کوهسنگی سوغات مشهد:

محصولات سنگی سوغات مشهد زیر را می توانید در فروشگاه اینترنتی ظرف سنگی آی آر ارگانیک تهیه کنید:

دیگ سنگی، قابلمه سنگی، دیزی سنگی، هرکاره سنگی، ظرف سنگی , ظروف دکوری و لوازم جانبی ظروف سنگی سوغات مشهد نظیر دستگیره ظرف دیزی و انبر دیگ سنگی، قندان سنگی، هاون سنگی، زعفران دم کن و زعفران ساب، سماور سنگی و اتو سنگی، ظروف سنگی دکوری شامل دیگ سنگی دکوری ساده، ظرف سنگی دکوری طرحدار، دیگ سنگی سوپ خوری طرحدار، ظروف سنگی پذیرایی، سرمه دان سنگی، آسیاب سنگی دستی، سرکو یا هاون سنگی، جا دستمال سنگی قلمکاری شده.

آی آر-ارگانیک، پس از آغاز فعالیت، توانسته با حذف واسطه ها و فروش مستقیم از کارگاه تولیدی دیگ سنگی / کارگاه تولیدی دیزی سنگی، علاوه بر قیمت خوب و کیفیت عالی، تحویل کالا را با ایمن ترین نوع حمل سفارش مشتری فراهم آورد.

از کالای ایرانی و تولید ایرانی سوغات مشهد حمایت کنیم. برای تهیه این محصولات سنگی، اطلاعات بیشتر، مشاوره پیش از خرید دیزی سنگی یا هر سوال دیگر، با ما تماس بگیرید. stone pot , Persian stone pot , saffron , Persian saffron , best saffron , saffron grade one , stone dish , buy stone pot , buy saffron , buy Iranian saffron , buy Persian saffron