قالب وردپرس خرید قالب وردپرس فروشگاه قالب وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس

فروشگاه طب سنتی-خرید دیگ سنگی-خرید دیزی سنگی-خرید زعفران-خرید دمنوش

فروشگاه طب سنتی-خرید دیگ سنگی-خرید دیزی سنگی-خرید زعفران-خرید دمنوش

09011363601 - 09151246243 تمام روزهای هفته
فقط از طریق تلگرام

کوهسنگی با برکت

دیزی سنگی و قدمت سنگ آن، به زمان های دور بر می گردد. دیگ سنگی مشهد و خواص درمانی دیگ سنگی ، باعث شده تا مردم از سرتاسر کشور به خصوص تهران تبریز اصفهان اهواز و کرمان برای طبخ غذا، به خرید دیزی سنگی مشهد روی آورند.

در این مطلب به بررسی قدمت دیزی سنگی مشهد و قسمتی از پیشینه ی این محصول پربرکت اشاره می کنیم تا به جای ظروف سرطانزا، از دیگ سنگی مشهد برای طبخ غذا اسفاده کنید.

دیزی سنگی,خرید دیزی,دیگ سنگی,خرید دیگ,خرید اینترنتی,دیزی تهران,دیگ تهران,دیزی مشهد,دیگ مشهد,ظروف سنگی,ظرف سنگی,خرید ظرف,دیزی تبریز,دیزی شیراز,دیگ شیراز,دیزی اصفهان,دیگ اصفهان,

حدیثی از امام رضا درباره ی دیزی سنگی

از سخت ترین  صخره های کوه تا سفره های غذا ما . پرهيزگار- در «عيون‌ اخبار الرضا» تألیف ابوجعفر محمدبن علی بن الحسین بن موسی ابن بابویه قمی معروف به «شیخ صدوق» – که بعد از سال ۳۲۵ هجرى قمرى تألیف گرديده – به نقل از اباصلت هروى آمده است: حضرت رضا (ع) چون به روستای سناباد رسید، به کوهى که مردم از سنگ آن برای تهیه غذای خود ديگ‌ها مى‌ساختند تکيه داد و فرمود: پروردگارا! اين کوه را براى مردم پر منفعت قرار بده و برکت را در آن و ظرف‌هایی که از آن تهيه مى‌کنند زياد فرما.

و بعد دستور داد تا از آن کوه دیگ سنگی براى حضرتش تهیه کردند و حضرت رضا (ع) دستور مى‌دادند در همان ظرف‌ سنگى براى او غذا درست کنند.

ظروف سنگی,ظرف سنگی,خرید ظرف,دیزی تبریز,دیزی شیراز,دیگ شیراز,دیزی اصفهان,دیگ اصفهان,دیزی سنگی,خرید دیزی,دیگ سنگی,خرید دیگ,خرید اینترنتی,دیزی تهران,دیگ تهران,دیزی مشهد,دیگ مشهد,

پوست مار روی دیگ سنگی

قلم زنی روی سنگ و سنگ تراشی ، یکی از فنون کهن و صنایع ایران است. صنعتگران سنگ تراش از قدیم با تراش سنگ های کوه، بعضی ابزار و اشیا و اسباب خانه، وسایل آیینی و زینتی می ساختند و روی آنها استادان قلم زن، نقش هایی می انداختند. سنگ تراشی و قلم زنی از قدیم به هم وابسته بوده و سنگ تراشان و قلم زنان با یکدیگر در پدید آوردن اشیای سنگی همکاری می کردند.

«سرپانتین» از جمله سنگهایی است که بدلیل ضربه پذیربودن و جنس نرم آن، هم برای ساخت اجسام تزئینی و هم برای ساخت ظروف از آن استفاده می شود و چون در برابر آتش مقاوم است، بدلیل طبخ ملایم، غذا را لذتبخش می نماید. سرپانتین واژه ای لاتینی و به معنای «ماری شکل» است؛ چون روی سطح خارجی این سنگ، لکه هایی شبیه پوست مار مشاهده می شود، به این نام نامیده شده است. سنگ سرپانتین هنوز هم سنگ اولیه ساخت دیگهای سنگی مشهد است.

دیزی شیراز,دیگ شیراز,دیزی اصفهان,دیگ اصفهان,دیزی سنگی,خرید دیزی,دیزی تبریز,خرید دیگ,خرید اینترنتی,دیزی تهران,دیگ تهران,دیزی مشهد,دیگ مشهد,دیگ سنگی,ظروف سنگی,ظرف سنگی,خرید ظرف,

سنگ تراشی جهت خرید دیگ سنگی !

از جمله سوغات قدیم و صنایع دستی شهر مشهد، که از صدر اسلام تاکنون قدمت داشته، همین دیگ سنگی است که از سنگ «سرپانتین» ساخته می شود

در قدیم، سنگ ها را با کلنگ و … از کوهسنگی واقع در مشهد تهیه می کردند و با گاری به سمت شهر حمل می کردند و از چکش و تیشه و دستگاه های ساده برای ساخت و تراشیدن دیگ هرکاره استفاده می کردند. بعدها با چرخ چاه از دهنه کوه، تا سی چهل متر پایین تر را حفر و سنگها را استخراج می کردند و به کارگاه های تراش سنگ – که بیشتر در بست بالا مستقر بودند- منتقل می کردند . سنگتراش ها در راسته خودشان که جای ویژه ای در بازار مشهد بود، با قلم بند و… دیگها را می ساختند.

دیگ سنگی عمدتا دو نوع است یا دیزی سنگی است که استوانه ای شکل است و معمولا یک نفره یا نهایتا دو نفره است و یا هرکاره است که در واقع قابلمه سنگی است و تا غذای ۱۲ نفر را هم جواب می داده است.

در متون جغرافیای تاریخی خراسان، از حرفه سنگتراشی نوقان و حمل آن به دیگر بلاد نیز یاد شده است. امروز هم گرچه معادن سنگ هرکاره، در مناطقی چون زنجان، سیستان، خوی، کرمان، ماکو، سبزوار، تربت حیدریه و بیرجند نیز یافت می شود؛ اما گویا استخراج عمده و انبوه از معادن اطراف مشهد رواج دارد و هر ساله به آذربایجان، قرقیزستان، آلمان و ایتالیا و… صادر می شود.

دیگ اصفهان,دیزی سنگی,دیزی مشهد,دیزی شیراز,دیگ شیراز,دیزی اصفهان,دیگ مشهد,دیگ سنگی,ظروف سنگی,ظرف سنگی,خرید ظرف,خرید دیزی,دیزی تبریز,خرید دیگ,خرید اینترنتی,دیزی تهران,دیگ تهران,

سنگ تراشی امروزی بر روی دیگ سنگی مشهد

حالا دیگر آنقدرها از روش سنتی، برای تهیه ظروف سنگی و وسایل سنگی استفاده نمی کنند؛ بلکه اکثرا تکنولوزی را برای سرعت در کار و افزایش تولید به خدمت گرفته اند.

استخراج سنگ هرکاره از معدن با کمک دینامیت صورت می گیرد و قطعات بزرگ سنگ، به کمک پتک در اندازه های مورد لزوم قواره شده، به کارگاه ها انتقال می یابند. در قدیم تر به کمک تیشه و سوهان، ناهمواریها پرداخت می شد و از اسکنه جهت خالی کردن درون سنگ بهره می گرفتند. با پرگار قطر دلخواه دهانه ظرف مورد نظر بر روی سنگ اولیه ترسیم و با سوهان بدنه ظرف صاف و صیقلی می شد و با قلم فولادی که اندازه های متفاوتی دارد، نقش ها و کتیبه های مورد نظر را بر بدنه ظرف حکاکی می کردند.

اما حالا، دستگاه سنگ تراشی با نیروی برق کار می کند و مانند دستگاه خراطی قادر است درون سنگها را به سرعت خالی کند و رویه ظروف سنگی را صیقل دهد.

دیزی شیراز,دیگ شیراز,دیزی اصفهان,دیگ اصفهان,دیزی سنگی,دیزی مشهد,دیگ مشهد,دیزی تبریز,خرید دیگ,خرید اینترنتی,دیزی تهران,دیگ تهران,دیگ سنگی,ظروف سنگی,ظرف سنگی,خرید ظرف,خرید دیزی,

دور دنیا با خرید دیزی سنگی

کارگاه های تولید ظروف سنگی ، عمدتا در بخش مرکزی شهر مشهد و نیز نقاط ییلاقی اطراف آن است و عرضه این محصول در مجاورت کارگاه های تولید دیگ سنگی و نمایشگاه ها و فروشگاه ها و نقاط پر رفت و آمد زائران و مسافران انجام می شود.

زائران امام رضا (ع) خریداران اصلی صنایع سنگی ، هستند اما گذشته از مشتریان داخلی، اعراب حاشیه خلیج فارس، کویتی ها و امارات متحده عربی، نیز در شمار مشتریان مشتاق ظروف و اشیای تزئینی شهر مشهد هستند.

ظروف سنگی,ظرف سنگی,خرید ظرف,خرید دیزی,دیزی شیراز,دیگ مشهد,دیزی تبریز,خرید دیگ,خرید اینترنتی,دیزی تهران,دیگ تهران,دیگ شیراز,دیزی اصفهان,دیگ اصفهان,دیزی سنگی,دیزی مشهد,دیگ سنگی,

منبع: آستان قدس

دیگ مشهد,دیزی اصفهان,ظروف سنگی,ظرف سنگی,خرید ظرف,خرید دیزی,دیزی شیراز,دیگ اصفهان,دیزی سنگی,دیزی مشهد,دیگ سنگی,دیزی تبریز,خرید دیگ,خرید اینترنتی,دیزی تهران,دیگ تهران,دیگ شیراز,

خرید ظرف سنگی,خرید دیگ سنگی,خرید هرکاره سنگی,خرید دیزی سنگی,خرید دیگچه سنگی

جهت خرید کلیک کنید: خرید ظرف سنگی,خرید دیگ سنگی,خرید هرکاره سنگی,خرید دیزی سنگی,خرید دیگچه سنگی

در خبرنامه ما ثبت نام کنید و از آخرین محصولات و پیشنهادات مطلع گردید :