قالب وردپرس خرید قالب وردپرس فروشگاه قالب وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس

صنایع دستی و صنایع سنگی مشهد|دیزی سنگی|ظرف سنگی|قابلمه سنگی

صنایع دستی و صنایع سنگی مشهد|دیزی سنگی|ظرف سنگی|قابلمه سنگی

09151246243 - 00989011363601 تمام روزهای هفته (24/7)
Contact by Telegram or WhatsApp
تماس از طریق تلگرا م
Contact Us By WhatsApp & Telegram 09151246243 00989011363601

کوهسنگی چیست و کجاست ؟

سوغات مشهد بجز زعفران و زرشک و نبات، ظروف سنگی و صنایع سنگی مشهد هم می باشد. مجموعه ی ما بزرگترین تولید کننده و صادر کننده ی نمونه ی این ظروف سنگی زیبا و صنایع دستی سنگی است که به نام شرکت پارینه سنگی فعالیت دارد. ظروف سنگی قدمتی دیرینه در ایران زمین دارند و تنها محدود به دیگ سنگی ، دیزی سنگی و این موارد نیستند. قدمت این ظروف به حدود چند صد سال قبل از میلاد مسیح باز میگردد. نمونه ی این ظروف زیبا، ظروف تمدن جیرفت هستند. از این موارد که بگذریم، در دهه های گذشته، دیگ های سنگی مشهد را قدیمی ها به نام هرکاره ی کوهسنگی میشناختند. چون واقعا با آن، همه کار میتوان کرد و همه نوع غذایی پخت. در دهه های گذشته که وسعت مشهد مانند امروزه نبود، سنگ تراشان قدیمی به کوهسنگی مشهد می رفتند. سنگ هایی از دل این کوه سنگی جدا کرده و به محل مناسب می بردند و دیگ های سنگی ارزشمند را می ساختند. از این رو، از حدود هفتاد سال پیش این ظروف، به نام کوهسنگی معروف شده است. به دلیل این که این کوه زیبا در مشهد که جزو آثار ملی مشهد است، معدن این سنگ بوده است.

آشنایی با کوهسنگی به عنوان آثار ملی تاریخی و فرهنگی در مشهد

امروزه به دلیل تبدیل شدن این کوه به آثار طبیعی، آثار تاریخی، فرهنگی و ملی و منطقه گردشگری عمومی در مشهد، دیگر از معادن این کوه برای تهیه این ظروف استفاده نمی شود. در هر حال، امروزه این نوع سنگ به نام ظرف سنگی کوهسنگی شهرت دارد و بر سر زبان ها افتاده است. کوهسنگی ، نام یک کوه در مشهد است که امروزه به دلیل زیبایی و گردشگری، در اطراف آن تفرجگاه و پارک بسیار بزرگی احداث شده است. به همین دلیل استفاده از سنگ های این کوه سنگی (کوهسنگی) در دهه های اخیر برای تهیه صنایع دستی و صنایع سنگی مشهد ممنوع شده است. معدن سنگی که امروزه این ظروف سنگی از آن تهیه می شود، از برخی کوه های سنگی خاص در ضلع جنوبی مشهد است.

در ادامه در مورد کوهسنگی چیست بیشتر توضیح میدهیم

 

 

کوهسنگی چیست

هنردست,هرکاره,ظرف سنگی,دیزی سنگی,دیگ سنگی,صنایع سنگی,ظروف سنگی,سوغات مشهد,صنایع دستی,هنر دست,کوهسنگی,کوه سنگی,

حدیث امام رضا پیرامون برتری ظروف سنگی

اباصلت هروی روایت می کند:

هنگامی که حضرت امام رضا علیه السلام به سناباد وارد شدند به کناره‌ی کوهی سنگی نزديک سناباد که از سنگش دیگ سنگی و دیگچه‌‌ سنگی درست می‌کنند رسیدیم.

امام به تخته سنگی از كوه تکیه زدند و رو به آسمان فرمودند:

“خداوندا! مردم را از این کوهسنگی سود برسان و غذاهايی را كه مردم در دیگ ها و ظرف‌های سنگی این کوه می‌پزند برکت عطا فرما”

سپس دستور دادند ظروف سنگی از همان سنگ برایشان بیاورند و فرمودند: ”غذای مرا در هیچ ظرفی نپزید مگر در همین ظرف‌ سنگی.”

(عيون أخبار الرضا (ع) – الشيخ الصدوق – ج ۱ – ص۱۴۷)

سوغات مشهد صنایع دستی و ظروف سنگی

قدیم‌ترها، در مشهد دو بازار به حرفه ی تولید ظروف سنگی اختصاص داشته است، یكی بازار سنگ‌تراش‌ها و دیگری بازار قلمزن‌ها.

سالیان پیش كه این دو بازار در اطراف حرم از بین رفت، صاحبان حرفه سنگ‌تراشی به سمت كوهسنگی آمدند و مجتمعی مخصوص این كار در كوهسنگی تاسیس كردند. اتفاقا این مجتمع نیز پس از مدتی خراب شد. اکنون تولیدی های این ظروف سنگی، در اطراف شهر مشهد واقع شده اند تا مبادا صدای بلند کوبش چکش بر روی سنگ، موجب رنجش مردم گردد.

کوهسنگی چیست و کجاست ؟

کوه سنگی,کوهسنگی,ظروف سنگی,سوغات مشهد,صنایع دستی,صنایع دستی مشهد,دیگ سنگی,دیزی سنگی,سوغات مشهد,صنایع دستی,صنایع سنگی,سنگ,کوهسنگی,هنر دست,کوه سنگی,

کوهسنگی چیست

سنگ هر‌كاره‌ها از رشته‌كوهی در پشت كوه‌سنگی به دست می‌آید. چنین معدنی در هیچ جای این كره خاكی وجود ندارد. (تنها معدن این ظروف در کل دنیا مشهد است). ویژگی خاص این سنگ، چرب بودن، نسوز بودن، قابلیت قلم‌كاری و ساخت ظروف مختلف از هاونگ سنگی و سرمه‌دان سنگی گرفته تا قابلمه‌های بزرگ ، ظروف مخصوص نوشیدن ، ظروف کاربردی زیبا ، ظروف مخصوص پذیرایی و دکوری است. بیهوده نیست كه آن را از قدیم هركاره سنگی می‌نامند؛ یعنی با این سنگ سخت و در عین حال نرم و قابل تراش، هر وسیله‌ای را می‌توان ساخت و كار را راه انداخت. البته نباید یادمان برود كه سنگ هركاره واقعا سنگ است! گرچه این چنین در دست هنرمندان نرم می‌شود ولی تیشه‌ها و ضربه‌های فراوان بر آن وارد شده تا به صدها شكل مختلف دربیاید.

ماجرای این سنگ و صنایع سنگی زیبا

ماجرای سنگ‌های استواری كه در كوه جای دارند و پس از مدتی در دست هنرمندان نرم می‌شوند و شكل‌پذیر، اینگونه است كه كوه‌برها از همان رشته كوه پشت كوه‌سنگی با كلنگ و تیشه و نه ابزارهای مكانیكی، سنگ‌ها را از كوه جدا می‌كنند. بعد سنگ‌ها در كارخانه قواره می‌شود كه به آن اصطلاحا «انگره» می‌گویند. پس از آن سنگ به دستگاه‌های تراش امروزی سپرده می‌‌شود تا كف آن صاف شود و سپس آن را در مرغك دستگاه قرار می‌دهند. در ادامه در مورد کوهسنگی چیست بیشتر توضیح میدهیم

 

دستگاه‌سنگ را می‌چرخاند و با یك قلم‌بند آن را شكل می‌دهند. البته در قدیم به آن «كمانه» نیز می‌گفتند.

قلمزنی هنر دست است و هنوز ابزار مدرن و ماشینی در این شاخه راه نیافته‌اند. هرچه كوه‌بر و قواره‌زن كارشان دشوار است و نیاز به توان جسمی بالایی دارند، قلمزن برای پیاده كردن هنر خود به دقت و تمركز نیاز دارد تا طرح آنگونه كه می‌خواهد بر سنگ نقش ببندد و مبادا قطعه‌ای از سنگ به سمت صورت و چشم‌ها بپرد و خطری ایجاد كند.

در خبرنامه ما ثبت نام کنید و از آخرین محصولات و پیشنهادات مطلع گردید :

آی آر ارگانیک فروشگاه صنایع دستی و صنایع سنگی سوغات کوهسنگی مشهد

اگر به دنبال یک محصول ویژه و خاص و البته علاقه به هنر دست و صنایع دستی دارید شما در بزرگترین سایت فروش محصولات سنگی هستید. ما در اینجا محصولاتی را ارائه میکنیم که همواره در طب سنتی نیز پیشنهاد شده است . و یا اگر به مشهد سفر کرده اید و دیزی سنگی مشهد یا همان دیگ سنگی مشهد را خریداری نکرده اید به راحتی و البته با قیمت بسیار مناسبتری میتوانید از سایت ما خریداری کنید .

فروشگاه صنایع دستی و صنایع سنگی آی آر ارگانیک سوغات مشهد

بررسی، انتخاب، مشاوره قبل از خرید ظروف سنگی به صورت آنلاین

کوهسنگی نام کوهی در مشهد است که در گذشته یکی از معادن این سنگ برای تهیه ظروف سنگی بوده است و امروزه به دلیل تبدیل به یکی از بزرگترین و زیباترین مکان های فرهنگی گردشگری در مشهد، دیگر از سنگ های این کوه برای تهیه ظروف سنگی استفاده نمی شود.

 

گستره ای از ظروف سنگی ، صنایع دستی و صنایع سنگی به وسعت خانه، آشپزخانه، رستوران، محل کار شما

صنایع دستی,صنایع سنگی,ظرف آشپزخانه,ظروف آشپزخانه,قابلمه آشپزخانه,ظرف آشپزی,ظروف آشپزی,هنر دست,جهیزیه,دکوری,خانه داری,رستوران سنتی,طراحی رستوران,

آی آر ارگانیک بزرگترین فروشگاه صنایع دستی و صنایع سنگی سوغات مشهد در کشور، با گستره‌ای از ظروف سنگی کوهسنگی، دیزی سنگی کوهسنگی، تزیینات سنگی کوهسنگی، ظروف آشپزی سنگی و… برای تمام اقشار جامعه و با هر تعداد اعضاء خانواده، برای مشتریان خود «تجربه‌ی لذت‌بخش یک خرید اینترنتی ظرف سنگی» را تداعی می‌کند.

 

«ارسال سریع»، «ضمانت بهترین قیمت»، «مشاوره پیش از خرید ظروف سنگی سوغات مشهد کوهسنگی از طریق تماس، پیامک یا فضای مجازی» و «تضمین اصل بودن کالا» چهار اصل اولیه است که فروشگاه ظرف سنگی آی آر ارگانیک از نخستین روز تاسیس سعی کرده به آن پایبند باشد و با رعایت این چهار اصل، همواره، حوزه‌های تازه‌ای را در فروش صنایع دستی و خدمات، به دایره‌ی فعالیت خود افزوده است.

 

گستره‌ای به وسعت ظروف سنگی آشپزخانه شما.

آی آر ارگانیک به عنوان بزرگترین فروشگاه اینترنتی صنایع دستی مشهد و صنایع سنگی کوهسنگی سوغات مشهد و دیگ سنگی مشهد، ضمن اطمینان دادن اصالت تمامی کالاها، به شما اطمینان می‌دهد با قیمتی مناسب، محصولی باکیفیت از سوغات مشهد خریداری کنید. این فروشگاه توانسته با حذف واسطه، محصولات خود را مستقیم از کارگاه تولیدی دیگ سنگی / تولیدی دیزی سنگی به دست مصرف کننده برساند.

 

دیزی سنگی,خرید دیزی,دیگ سنگی,خرید دیگ,دیزی تهران,دیگ تهران,دیزی مشهد,دیگ مشهد,ظروف سنگی,ظرف سنگی,خرید ظرف,دیزی تبریز,دیزی شیراز,دیزی اصفهان,دیگ اصفهان,قابلمه سنگی,کوهسنگی,ظروف سالم,ظروف سنتی,ظرف طب سنتی,ظرف سرطانزا,ظرف آشپزی,ظروف آشپزی,صنایع دستی,صنایع سنگی,ظرف آشپزخانه,ظروف آشپزخانه,قابلمه آشپزخانه,ظرف آشپزی,ظروف آشپزی,هنر دست,جهیزیه,دکوری,خانه داری,رستوران سنتی,طراحی رستوران,

بخشی از ظروف سنگی آی آر ارگانیک معدن کوهسنگی سوغات مشهد:

این محصولات سنگی و صنایع دستی سنگی و صنایع سنگی سوغات مشهد زیر را می توانید در فروشگاه اینترنتی ظرف سنگی آی آر ارگانیک تهیه کنید:

دیگ سنگی ، قابلمه سنگی ، دیزی سنگی ، هرکاره سنگی ، ظرف سنگی ، سوپ خوری سنگی

لوازم جانبی ظروف سنگی نظیر دستگیره ظرف دیزی سنگی و انبر دیگ سنگی

لیوان سنگی ، قندان سنگی ، هاون سنگی ، زعفران دم کن و زعفران ساب سنگی ، سماور سنگی ، اتو سنگی ، قلیان سنگی ، آسیاب سنگی ، هاون سنگی

ظروف سنگی دکوری شامل دیگ سنگی دکوری ساده، ظرف سنگی دکوری طرحدار، دیگ سنگی سوپ خوری طرحدار، ظروف سنگی پذیرایی، سرمه دان سنگی، آسیاب سنگی دستی، سرکو یا هاون سنگی، جا دستمال سنگی قلمکاری شده.

آی آر-ارگانیک، پس از آغاز فعالیت، توانسته با حذف واسطه ها و فروش مستقیم از کارگاه تولیدی دیگ سنگی / کارگاه تولیدی دیزی سنگی، علاوه بر قیمت خوب و کیفیت عالی، تحویل کالا را با ایمن ترین نوع حمل سفارش مشتری فراهم آورد.

تابلو سنگ,دکوری سنگی,بشقاب سنگی,کاسه سنگی,ظرف سنگی,رستوران سنتی,دیگ سنگی,کنده کاری,صنایع دستی,سوغات مشهد,تابلو مهر مادری,روز مادر,صنایع دستی,صنایع سنگی,جهیزیه,ظرف آشپزخانه,ظروف آشپزخانه,رستوران سنتی,دکوری,سنگی,طراحی رستوران

تابلو سنگ,دکوری سنگی,بشقاب سنگی,کاسه سنگی,ظرف سنگی,

ظرف آشپزخانه و ظروف آشپزخانه  همچنین قابلمه آشپزخانه و ظرف آشپزی و ظروف آشپزی ما، یک اثر هنری و هنر دست هنرمندان مشهد هستند، بنابراین علاوه بر استفاده می توانند دکوری و به عنوان دکور هم استفاده شوند. دیگر استفاده های این صنایع دستی و صنایع سنگی کوهسنگی مشهد، به جهت جهیزیه و به جهت استفاده در رستوران ها به عنوان ظروف کاربردی جهت زیبایی و لوکس تر شدن رستوران کاربرد دارند.

 

از کالای ایرانی و تولید ایرانی سوغات مشهد حمایت کنیم. برای تهیه این صنایع دستی سنگی وهنر دست مشهد و محصولات سنگی، اطلاعات بیشتر، مشاوره پیش از خرید دیزی سنگی یا هر سوال دیگر، با ما تماس بگیرید.

۰۹۱۵۱۲۴۶۲۴۳

۰۹۰۱۱۳۶۳۶۰۱

تمام سفارشات این سایت دقیقا پس از ثبت سفارش و تایید سفارش از طریق پست و یا تیپاکس به دست مشتریان عزیز خواهد رسید بسته بندی محصولات بسیار مقاوم بوده و به هیچ عنوان دچار شکستگی و .. نخواهد شد . و نیز سایت ما تضمین کننده سلامت کالا تا زمان تحویل به شما میباشد و در صورت بروز هرگونه مشکل و شکستگی محصول جدیدی برای شما ارسال خواهد شد.